от Хенрик Ибсен
Превод от английски и сценична редакция ПЛАМЕН МАРКОВ
Постановка ПЛАМЕН МАРКОВ
Сценография и костюми МИРА КАЛАНОВА
Музика КАЛИН НИКОЛОВ
Помощник режисьор ВАЛЕНТИНА КОЗАРЕВА
Плакат РАДОСЛАВА БООР
Фотография РОСЕН ДОНЕВ
Действащи лица и изпълнители:
ЮН ГАБРИЕЛ БОРКМАН, бивш управител на банка – НИКОЛАЙ УРУМОВ
Г-жа ГУНХИЛ БОРКМАН, негова съпруга – МИЛЕНА КЪНЕВА
ЕРХАРТ БОРКМАН, студент, техен син – ТЕОДОР КАРАКАЧАНОВ
Г-ца ЕЛА РЕНТХАЙМ, сестра близначка на г-жа Боркман – БИЛЯНА СТОЕВА
Г-жа ФАНИ УИЛТЪН – ХРИСТИНА ДЖУРОВА
ВИЛХЕЛМ ФОЛДАЛ, писар в правителствено учреждение – МИХАИЛ МУТАФОВ
ФРИДА ФОЛДАЛ, негова дъщеря – МЕЛИН ЕРДИНЧ, гост
МАЛЕНЕ, прислужница у семейство Боркман – МИГЛЕНА ВЕЗИРОВА
Премиерни спектакли – 17 и 18 януари 2023, 19:00, Основна сцена, Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ Варна
Стилът на Хенрик Юхан Ибсен (1828 – 1906), освободен от догми, зареден с критичност и дълбок психологизъм, му донася световно признание като „Фройд на севера“ и „баща на съвременната драма“. Във Варна първият режисьор, който проявява интерес към норвежкия драматург е самият Стоян Бъчваров, който прави прочит на „Народен враг“ в сезон 1922/23. В сезон 2022/23 Ибсен отново влиза в репертоара на Варненския драматичен театър с „Юн Габриел Боркман“, седмият прочит на творба от Ибсен на варненска сцена.
„В предпоследната си пиеса „Юн Габриел Боркман“ Ибсен достига високо художествено ниво. В нея има една гротеска, едно преувеличение с привкус на антична драматургия. Едновременно и трагическа, и комическа гротеска. Неслучайно съм взел за ролята на банкера Боркман комедиант като Николай Урумов, който обаче може да играе и трагически роли. Тук аз искам от него да намери една фина междинна степен между трагичната и комичната гротеска. Моята сценична редакция, която представя историята, линеарна по обстоятелства, е много по-мозаечна. Връщаме се към стари и нови епизоди, смесваме ги, подреждаме ги и ги монтираме по начин, който се надявам да задържи любопитството на привикналия към монтажа на киното съвременен зрител. Задължително трябва да се избърше праха на времето, свързан с начина на разказването на истории през XIX век, за да се намери съвременният еквивалент на доближаване до Ибсен“, отбелязва режисьорът Пламен Марков.
За актьора Николай Урумов Боркман е любопитен и интересен: „Доверявам
се от една страна на това, което е написал Ибсен, от друга страна се доверявам напълно и на режисьора Пламен Марков. Образът не е от традиционната палитра типажи, в които публиката е свикнала да ме гледа. Що се отнася до онази фина междинна степен между гротескното и трагичното, за която говори режисьорът Пламен Марков, тойзнае какво иска да измъкне от мен и как да ме провокира, за да излезе то. Мисля, че тази симбиоза между гротескното и драматичното носи всеки от нас в себе си. Въпросът е как, по какъв начин и в какъв контекст то би могло да се прояви и да не изглежда противоестествено, да не стои фалшиво и преекспонирано, да бъде вярно.“
„Връзката ни започна с челен сблъсък – шокиращ, огромен, непонятен, опасен, но през цялото време се опитвам да я обичам“, споделя актрисата Биляна Стоева за срещата си с Ела, една от полярно различните сестри-близначки, жените в живота на Боркман.
Предизвикателството Ибсен обобщава Милена Кънева - другата сестра, Гунхил Боркман: „Да ровиш в пиеса на Ибсен е чисто търсене на съкровища“.
Още по темата:
Ибсен открива театралната година във Варна
Гротеска с привкус на антична драматургия – инт. с реж. Пламен Марков
Илюзиите на един банкер - инт. с Николай Урумов - Боркман
Николай Урумов – Боркман в „Артефир“, БНР, пр. „Христо Ботев“
„Юн Габриел Боркман“ в БНТ 1, Култура.БГ
Николай Урумов в „Гравитация нула“, БНР – Радио Варна
БТА: Николай Урумов: Бях готов да напусна Народния театър заради „Юн Габриел Боркман“ на Ибсен
Николай Урумов и Милена Кънева в Дарик Радио
Как зрителите видяха премиерата на „Юн Габриел Боркман“ - анкета
Николай Урумов в телевизия BG on Air
„Юн Габриел Боркман“ – възхитителна софийска премиера на сцената на Сатирата